Lesk i bída Rybích slavností

3032

Tradiční Rybí slavnosti proběhly prvního října a co do návštěvnosti, je určitě jde považovat za vydařenou akci. Zajímaví účinkující a příjemné počasí přilákaly skutečné davy lidí ze širokého okolí. Není se co divit, interprety, za jejichž koncert okolní města vybírají nemalé vstupné, aby alespoň z části pokryli náklady, zde zaplatilo v plné výši město Rychvald a tak evidentní menšinu místních doplnila mládež z okolních měst. I toto lze však chápat jako propagaci města. Lze jen doufat, že když má vedení města dostatek prostředků na podobné akce, objeví se konečně v rozpočtu plánovaném na příští rok také štědré položky, aby řešily palčivé problémy občanů Rychvaldu.

Abych hned na úvod vyjasnil jednu věc – akci, jakou jsou pro Rychvald tradiční Rybí slavnosti, nekritizuji. Dovolím si jen napsat pár postřehů, co by se mělo do budoucna zvážit a případně změnit.

Trochu se už ale vytrácí původní záměr – oslava rychvaldských rybníků, rybářů a ryb. Původní slavnosti u Skučáku vystřídala dnes už ryze komerční akce. Stále zde ale naštěstí najdeme alespoň rybí speciality. Také pivní pípy jedou naplno, ale stánků s občerstvením je žalostně málo a půlhodinové fronty na pivo nikoho nepotěší, zvláště v kontrastu s množstvím stánků nabízejících předražené nesmysly hodící se tak ještě možná na pouť. Tady vidím možnost města regulovat, komu a jaký typ stánku v budoucnu povolí.

Co by šlo zlepšit?

  • Lidé ze širokého okolí se v tuto slunečnou sobotu sjeli do Rychvaldu. Autobusy jedoucí z Orlové a Bohumína poslední zastávky před Rychvaldem projíždí – jsou přeplněné a proto další lidi, čekající na zastávkách nejsou schopny pobrat. Mnoho lidí se tedy rozhodne pro náhradní řešení. Jedou auty. Čeká je ovšem nepříjemné zjištění. I když je, jako provizorní parkoviště použit prostor po bývalé mazutové kotelně na sídlišti, není kde zaparkovat. Parkuje se tedy, kde se dá. Jakmile někdo někde zaparkuje – i proti předpisům- okamžitě takto parkují další. Parkuje se proto na ulici Michálkovické kolem Služeb města Rychvald až k železničnímu přejezdu. Co na tom, že ostatní řidiči, hlavně autobusů zažívají infarktové stavy, pokud se v těchto místech mají míjet s protijedoucím vozidlem. Parkuje se před garážemi hasičských automobilů, kdy hasiči ve svém volnu tyto nezodpovědné řidiče „vyhazují“ z těchto prostorů a nakonec jsou nuceni prostor „zapáskovat“ bíločervenou označovací páskou.
  • Chcete na WC? Nejste místní? Hledáte nějakou šipku, udávající směr? Máte smůlu a zkusíte pravděpodobně restauraci.
  • Dali jste si nějakou tu rybí specialitu, poslechli si živou hudbu, nakoupili nějaké ty cetky a rozhodnete se jet domů. I když jste zaparkovali správně, někdo Vám objel auto klíči. No máte havarijní pojištění, ale jste naštvaní zdlouhavým vyřizováním. Kdyby tady tak byla policie. No mají toho asi hodně, tolik lidí a aut, říkáte si a odjíždíte. No ještě 10 minut počkáte na rondelu u Penny, zanadáváte si na ty lidi, co pořád přecházejí přes přechod. Co na tom, že jste tam před chvílí šli taky a smáli se řidičům, jak dlouho musí čekat. Ve chvíli, kdy projíždíte kolem benzinové pumpy Vám, ale stoupne tlak. Policejní hlídky PČR a MP Bohumín jsou zaparkovány ve stínu u Skučáku a evidentně se dobře baví.
  • Až doma, od přátel zjišťujete, že jste vlastně měli štěstí – na této obrovské akci nebyl k dispozici jediný zdravotník, hasiči zde neměli požární hlídku. Teprve teď si uvědomujete, že se Vaše pubertální ratolesti u Slzy mačkaly v prvních řadách a mohly klidně zkolabovat. Co by se potom dělo? Raději nedomýšlet!

Závěr?

Skvělá akce, která už ale městu, jako pořadateli přerostla přes hlavu. Je tedy nutné vypilovat logistiku. Zajistit více míst k sezení. Pořadatelskou a informační službu. Možná přesunout kolotoče a stánky od kostela na volné prostranství mezi Kulturním domem a školkou? Místo u kostela použít jako parkoviště? Povolit jen stánky s prodejem zboží, které se týká tématu rybích slavností? A hlavně zajistit bezpečnost návštěvníků – přítomnost zdravotní služby, požární hlídky a řádný výkon služby MP Bohumín.

(René Budník)