Ozvěny 8. ZM Rychvald: světlo na konci tunelu

284

Rychvald, město s mnohasetletou tradicí, ukázal, že jeho občané dokáží spolupracovat a bojovat proti nespravedlnosti, když ji na sobě cítí.

I nás (redakci NR) naplňuje pocit hrdosti, jak dlouhou cestu ušli občané za posledního půl roku a kolik se našlo aktivních lidí, kteří se nebojí vyjádřit svůj názor a stát si za ním. Jak se z pasivních lidí stalo společenství schopné táhnout za jeden provaz a mířit za společným cílem – zachovat Rychvald jako místo příjemné pro život. Takovéto angažované občany nám mohou jinde závidět.

Nechceme zlehčovat 8. zasedání Zastupitelstva města Rychvald, protože se zde projednávaly i další důležité body (např. dotace tělovýchovným jednotám). Je však nutné říci, že na toto zasedání asi přišli hlavně občané zvědaví na to, jak dopadne projednání bodu 9. Návrhy na pořízení změny Územního plánu Rychvald psali jsme o něm v článku Zastupitelé budou rozhodovat o budoucnosti Rychvaldu.

Rychvald svetlo na konci tuneluPro občany ulice Myslivecké, stejně jako pro zbytek Rychvaldu zasvitlo malé světélko na konci tunelu

Od počátku jednání zastupitelstva bylo jasné, že je v sále napjatá atmosféra. Příliš k jejímu zklidnění nepřispěla úvodní poznámka starostky Kapkové (STAN), že je v její pravomoci (dle jednacího řádu) kdykoliv zasedání ukončit, pokud uzná, že by se situace v sále stala příliš vyhrocenou.

Stejně tak působila dosti nešťastně hlídka městské policie “nenápadně” postávající před kulturním střediskem.

Nebudeme vás ale dlouho napínat, po dlouhém, ale slušném projednávání tohoto bodu, nakonec Zastupitelstvo  města Rychvald rozhodlo pořídit změnu územního plánu, kterou požadovaly stovky občanů, dle upraveného protinávrhu původního usnesení.

Šlo o návrh N15, podpořený několikasty podpisy, a výsledné usnesení vzniklo mírným poupravením protinávrhu k usnesení, které podal zastupitel Milan Starostka (jako zástupce občanů a opozice).

Nakonec pro toto usnesení hlasovalo 13 zastupitelů a 1 se zdržel. Zastupitel Absolon (ČSSD) se zasedání nezůčastnil (důvod nebyl uveden).

Co toto vše pro Rychvald a jeho občany znamená?

Rozhodně není ještě vyhráno!

Jsme na začátku cesty, teď bude nutné hlídat realizaci tohoto usnesení ze strany vedení města, aby vše probíhalo bez zbytečných průtahů a zastupitelstvo města mohlo co nejdříve výslednou změnu schválit.

Jsme rádi, že se nakonec ukázalo, že opoziční zastupitelé Starostka, Pavlík, Budník a Pěgřimková nebyli jen “nekonstrukivní křiklouni”, ale že jim skutečně šlo o to, ukázat občanům, že jejich problémům někdo naslouchá a chce jim pomoci je řešit.

Nikdy bychom to ale nedokázali bez vás – občanů!
Děkujeme, že jste v nás měli důvěru.

Neusínáme s pocitem vítězství (investor stále ještě může s kartami zamíchat), ale usínáme s dobrým pocitem, že se nám podařilo přesvědčit téměř CELÉ ZASTUPITELSTVO, že má stát za občany. Doufáme, že i pro investora to bude jasný signál, že město Rychvald říká ne jeho případným záměrů.

Až se objeví videozáznam ze zastupitelstva, přineseme vám podrobnější článek s analýzou celého zasedání.

(red)