Vyberte stránku

Jsme zvyklí, že nás z mnohých médií a jiných informačních kanálů oslovují jednotlivci nebo různé dobročinné nadace, abychom pomohli lidem s všelijakými zdravotními problémy nebo přispěli na nějaké speciální projekty. A Češi jsou v tomto ohledu velmi výjimeční. Jsou solidární, empatičtí, vnímaví a mají široké srdce. Mnohdy mají sami málo, ale přesto přispějí lidem, kteří jsou na tom ještě mnohem hůře. Převážně se jedná o pomoc lidem, které ani konkrétně neznají nebo jsou z úplně jiného koutu republiky. O české solidaritě vypovídají sumy, které přistanou na transparentních účtech konkrétních projektů.

Spolek Náš Rychvald velmi zasáhl příběh děvčátka přímo z našeho Rychvaldu, malé krásné tříleté víly Amálky Ručkayové, která se od svého narození potýká s velkými zdravotními problémy a pohybovým handicapem, a přesto to nevzdává. Má velmi starostlivé rodiče, kteří se jí maximálně věnují a vynakládají za její léčbu, která není hrazena z prostředků veřejného zdravotnictví, nemalé finanční prostředky.

Amálka také pro svou léčbu potřebuje speciální dynamické chodítko KidWalk od firmy Ottobock, které je možné sehnat pouze v zahraničí a jehož cena se pohybuje okolo 3 600 €.

Abychom malé Amálce a jejím rodičům alespoň trošku pomohli, rozhodl se spolek Náš Rychvald, z.s. jejich příběh zveřejnit a také je podpořit finanční částkou zaslanou na jejich transparentní účet.

A nyní vám už přinášíme samotný Amálčin příběh.

Vážení a milí spoluobčané
Jmenujeme se rodina Ručkayovi, pocházíme z Rychvaldu a rádi bychom Vás touto formou požádali o pomoc pro naši dceru Amálku. Naše dcera Amálka vypadá jako úplně obyčejné dítě, ale bohužel tak tomu není.
Narodila se předčasně ve 26. týdnu těhotenství, vážila 800 g a měřila 33 cm. Po porodu bohužel dostala 3 těžké infekce za sebou, kdy u druhé infekce (kvasinkové) bohužel vznikly cysty v hlavičce. Po dobu 2,5 měsíců, byla v inkubátoru. Ve třech měsících zjistili, že se oči (sítnice) špatně vyvíjejí a musela podstoupit laserovou operaci očí, po které přišla o periferní vidění. Po 4 měsících jsem nastoupila k Amálce do nemocnice na zaučení, abychom si ji mohli vzít domů. Bohužel před propuštěním šla na kontrolu hlavičky, kde jí zjistili zhoršení cyst a musela podstoupit V3 stomii. Poté jsme si ji mohli vzít konečně domů, ale naše radost netrvala dlouho. Po měsíci od propuštění jsme byli opět na kontrole hlavičky, kde zjistili velké zhoršení, a musela podstoupit další operaci, kdy jí museli zavést shunt (hadička, která odvádí mozkomíšní mok do břicha). Amálka má komunikující hydrocefalus, DMO, opožděný vývoj řeči a chůze, centrální kvadruparézu. Kvůli špatnému vývoji očí nosí brýle, kde má velký rozdíl dioptrií mezi pravým a levým okem. V roce 2018 podstoupila další operaci, kdy regulátor shuntu nefungoval a musel být vyměněn. V květnu loňského roku 2019 dostala Amálka vysoké horečky, které způsobily febrilní křeče. Byla převezena do FNO na JIP, kde jí zjistili shuntovou meningitídu. Musela podstoupit další operaci, při které jí vytáli shunt. Měsíc byla na zevní komorové drenáži. Po měsíci byla možná operace, kde byl shunt opět zaveden. Od této doby vypadá, že shunt funguje správně.
Amálka začala dělat velké pokroky, při rehabilitacích i po absolvování rehabilitací v lázních Klimkovice. Dále navštěvujeme i rehabilitace v Arcádě. Bohužel rehabilitace jsou velmi nákladné a pojišťovny všechny nehradí. Jen pro příklad, 10denní intenzivní rehabilitace vyjde na 22 600 Kč. Amálka ve svých 3 letech stále nelozí a nechodí. Jinak je to náš veliký smíšek a bojovník. Jsme na ni moc hrdí a věříme, že to špatné je už za námi a bude jen líp.
Jménem naší rodiny bychom chtěli z celého srdce poděkovat všem dobrým lidem, kteří chtějí Amálce pomoct. Nesmírně si toho vážíme.

Rodina Ručkayovi

Milí Rychvalďáci, věříme, že máte srdce na pravém místě, není vám lhostejný osud rychvaldského děvčátka a naší „malé víle Amálce“ také pomůžete přispěním jakékoliv finanční částky na transparentní bankovní účet č. 2901389219/2010 zřízený u Fio banky. Za což vám také moc děkujeme.

Za spolek Náš Rychvald,z.s.

Dagmar Pížová

Shares
Share This