Vyberte stránku

„Ta jižní Morava je jistě krásná zem, osázená vinohradem“, tato slova a tóny známé lidové písně nám zněly v uších po celou dobu našeho putování nádhernými Mutěnickými vinohrady, když jsme se druhou říjnovou sobotu vypravili mimořádným vlakem do Mutěnic.

Mutěnice jsou známou vinařskou obcí ležící v blízkosti Hodonína a jsou právem označovány za srdce vinařského kraje. Mutěnický viniční katastr je rozdělen do pěti viničních tratí a láska k vinohradu a vínu se zde dědí z generace na generaci.

Raritou obce je její část zvaná Búdy, kde se nachází téměř pět set nádherně zdobených vinných sklepů.

Tuto nádheru, umocněnou slunečným a teplým počasím, vynikajícím burčákem, lahodným vínem, místními dobrůtkami a líbivou cimbálovou muzikou, jsme měli možnost poznat při našem celodenním výletu.

V brzkých ranních hodinách odvezl autobus rychvaldské milovníky vína a burčáku do Ostravy na Hlavní nádraží, kde jsme se úspěšně nalodili na palubu mimořádného vlaku do Mutěnic vypravovaného naším milým partnerem „Slezským železničním spolkem“. Už ve vlaku začala bezva zábava. Na harmoniku nám vyhrávala temperamentní harmonikářka, takže se poslouchalo a zpívalo. Milý a usměvavý personál nabízel občerstvení a různé druhy nápojů, a tak ve vlaku panovala spokojená atmosféra.

Po příjezdu do Mutěnic jsme si na startu mohli vybrat, kterou trasou se při putování vinohradem vydáme. Byly připraveny 4 barevně odlišené trasy v délce 3 km, 7 km, 9 km a 12 km. Každý si mohl vybrat dle svých schopností a sil. Košt burčáku a vína mohl začít. Pořadatelé měli akci výborně zajištěnu a všeho bylo dostatek: jídla, pití, zábavy i nepostradatelného zázemí. Při putování vinicemi tekl burčák i víno proudem a potkávali jsme samé spokojené a usměvavé osůbky. Komu bylo libo, tak si mohl odpočinout ve sklípku či venku před ním, nebo si mohl jen tak sednout do trávy a kochat se prosluněnými a podzimně zbarvenými vinicemi. Naprostá nádhera!

V podvečerních hodinách jsme všichni usedli do vláčku a pokračovali, i když po celém dni trochu znaveni, v dobré zábavě dokreslené opět zvukem harmoniky. Při vylodění na Hlavním nádraží v Ostravě už na nás čekal objednaný autobus a zavezl všechny Rychvalďáky až do Rychvaldu.

Za vydařenou akci jsem chtěla poděkovat našemu partnerovi Slezskému železničnímu spolku a především všem bezvadným, pohodovým a usměvavým „účastníkům zájezdu“.
Na úplný závěr bych ráda zmínila jeden krásný citát Jana Wericha „Kdo víno má a nepije, kdo hrozny má a nejí je, kdo ženu má a nelíbá, kdo zábavě se vyhýbá, na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl.“
Na shledanou při dalších akcích spolku Náš Rychvald, z.s.

(Dagmar Pižová – Spolek Náš Rychvald)

A na závěr ještě několik fotografií z akce:

Shares
Share This