Vyberte stránku

Na 1. máje, za krásného slunečného rána, se 125 malých a velkých výletníků vypravilo dvěma plně obsazenými autobusy na vlakové nádraží Ostrava – Střed, kde již čekala majestátní parní lokomotiva 464.202, pro svou sytě zelenou barvu nazývaná Rosnička.
Lokomotiva byla vyrobena v 50. letech minulého století v lokomotivce Škody Plzeň. Při pohledu na ni všechny zaplavila úplná nostalgie a alespoň na chvíli jsme se mohli ponořit do starých časů. Nastoupili jsme do dvou historických dřevěných vagónů vyrobených ve 40. letech 20. století, přezdívaných po jejich konstruktérovi ing. Jindřichu Rybákovi „Rybáky“.
Usadili jsme se na, kupodivu pohodlné, dřevěné lavice a s nadšením očekávali kýžený okamžik, kdy se dáme do pohybu. A pak to nastalo! Mašinka spustila svou ševelivou muziku doprovázenou obláčky kouře a typickým hvízdáním. Postupně všichni, ale hlavně děti, vykukovali za jízdy z oken, aby alespoň na chvíli zahlédli tu parní nádheru a vychutnali si podmanivý zvuk vláčku. O náš komfort se při jízdě vlakem neúnavně a s velikým nasazením starali členové Slezského železničního spolku. Členové spolku Náš Rychvald se zase dospělákům postarali o uvítací „pitný režim“ a dětem o patřičný přísun želatiny ve formě gumových bonbónků. Smíchu, zpěvu doprovázeného panem harmonikářem, dobré nálady a pohody bylo při jízdě vlakem opravdu plno.
Po zhruba dvou a půl hodinách nás parní vlak dovezl až do podhorské obce Ostravice. Tam se někteří z nás vypravili do světa čar, kouzel a magie za čarodějkami a strašidly, jejichž slet se uskutečnil v areálu Sepetné u penzionu Sluníčko. To bylo to pravé čarodějné místo se samými kouzelnými soutěžemi. Další členové výpravy si zase dostatečně užívali nádhery hor absolvováním výšlapu, jiní zase poznávali krásy malebné Ostravice a místního Beskydského pivovaru.
V 17 hodin jsme se opět všichni sešli ve vlaku, kde jsme ještě před odjezdem stihli pořídit společnou fotku mávajících výletníků. Pak už následovala cesta zpět do Ostravy, která nebyla oproti té ranní o nic méně veselá. Jen někteří malí čarodějové a čarodějky byli zmoženi celodenním kouzlením a během jízdy je přemohl opravdu čarovný spánek. V Ostravě u vlakového nádraží opět čekaly dva autobusy, které nás bezpečně odvezly až do Rychvaldu. Celý den nám hrozně rychle utekl, ale to tak už zkrátka bývá, že pěkné chvíle ubíhají jako zběsilé.

Moc děkujeme našemu partnerovi Slezskému železničnímu spolku, který celou jízdu parním vlakem připravil, umožnil nám vychutnat si jedinečný zážitek a prožít v jejich společnosti krásné a nezapomenutelné chvíle. Také děkujeme všem výletníkům, kteří vytvořili bezvadnou a pohodovou atmosféru.

Tak zase příště! Za spolek Náš Rychvald Dagmar Pížová
Shares
Share This